Umowy zlecenia i o dzieło na ogólnych zasadach
Status rezydencji podatkowej zleceniobiorcy i wykonawcy umowy o dzieło, jak również miejsce wykonywania czynności, mają istotne znaczenie dla opodatkowania przychodów uzyskanych z tych źródeł.
Dochody uzyskiwane przez cudzoziemców będących polskimi rezydentami podatkowymi z pracy wykonywanej w Polsce na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło podlegają opodatkowaniu w Polsce na takich samych zasadach, jak dochody uzyskane przez Polaków.
Wynagrodzenie uzyskane z tych umów podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (progresywna skala podatkowa). W ciągu roku płatnik pobiera jednak od powyższych dochodów zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną według stawki 18 proc. Obliczając zaliczkę stosuje koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. (lub 50 proc. – gdy zostaną spełnione wymogi wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Podsumowanie roku
Po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego, płatnik ma obowiązek wystawić cudzoziemcowi informację o dochodach uzyskanych przez niego w roku podatkowym PIT-11. W oparciu o ten dokument cudzoziemiec powinien sporządzić roczne zeznanie podatkowe na formularzu:
- PIT-37 – jeśli uzyskuje jedynie przychody z umowy zlecenie/ o dzieło lub ewentualnie dodatkowo uzyskał za pośrednictwem płatnika inne przychody, które podlegają opodatkowaniu progresywnemu,
- PIT-36 – gdy oprócz dochodów z umowy zlecenia/umowy o dzieło osiąga także inne przychody, bez pośrednictwa płatnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta